سه‌شنبه، تیر ۱۴، ۱۳۹۰

پنج زن قربانی موج جدید دستگیری زنان

مریم مجد، مهناز محمدی، زهرا یزدانی، مریم بهرمن و منصوره بهکیش
پنج تن فعالان زنی هستند که قربانی موج تازه دستگیری‌‌های امنیتی شده‌اند. این موج از ۲۱ اردیبهشت با دستگیری مریم بهرمن کنشگر حقوق زنان آغاز شد، ساعت ۸ شب ۲۲ خرداد امسال با دستگیری منصوره بهکیش در خیابان ادامه پیدا کرد و ۲۶ خرداد با دستگیری مریم مجد در منزلش به اوج خود رسید. 
۳۱ خرداد زهرا یزدانی خبرنگار روزنامه عصر اقتصاد و همکار دکتر محمدعلی طاهری بنیان‌گذار طب مکمل دستگیر شد و چند روز بعد نیز در روز یک شنبه پنجم تیرماه مهناز محمدی مستندساز و فعال حقوق زنان دستگیر شد.
مریم مجد خبرنگار عکاس ورزشی به گفته‌ی وکیلش مریم کیان ارثی یک شب قبل از سفر خود به آلمان به منظور عکاسی از جام جهانی فوتبال بانوان در منزلش دستگیر شد. خانم کیان ارثی به دویچه‌وله گفت که ماموران تنها یک برگ بازداشت نشان داده‌اند و مشخص هم نبوده که صادرکننده این حکم چه نهادی بوده است.
خانم مجد دوبار توانسته خیلی کوتاه با خانواده‌اش تماس بگیرد که به گفته‌ی وکیلش آخرین بار پنج‌شنبه هفته گذشته (دوم تیرماه) بوده است.
خانم کیان ارثی حدس می‌زند که بازداشت موکلش در ارتباط با سفر او به آلمان بوده باشد. وی درباره سابقه موکلش می‌گوید: «خانم مجد هیچ پرونده دیگری نداشتند و هیچ جرمی مرتکب نشده بودند که به خاطرش تحت تعقیب باشند چون عکاس ورزشی هستند و همیشه هم کارشان در همین حیطه بوده و هیچ فعالیت دیگری هم به جز عکاسی و خبرنگاری ورزشی نداشتند».
روز یک‌شنبه پنجم تیرماه مهناز محمدی در منزلش در تهران بازداشت شد. به گفته‌ی حسن آقاخانی وکیل وی، این فیلم‌ساز بدون هیچ اخطار قبلی بازداشت شده و اطلاع دقیقی هم از محل بازداشت وی وجود ندارد. او می‌گوید بنا بر برخی شنیده‌ها گویا خانم محمدی در بند دو الف سپاه در زندان اوین نگهداری می‌شود.
آقای آقاخانی به دویچه‌وله گفت که برای پیگیری پرونده موکلش به دادسرای امنیت مراجعه کرده اما به او گفته شده که پرونده در مرحله بررسی است و به محض اینکه تحقیقات تمام شود، به وکیل و خانواده متهم اجازه ملاقات داده می‌شود.
حسن آقاخانی درباره پرونده قبلی موکلش می‌گوید: «در پرونده قبلی ایشان که وکالتش را من بر عهده داشتم، در خصوص حضور بانوان در برابر دادگاه انقلاب بود که در آن پرونده ایشان تبرئه شدند و پرونده ایشان در خصوص آن موضوع بسته است».
وی تاکید می‌کند که موکلش هیچ پرونده باز دیگری نداشته و تنها حدس می‌زند که دستگیری‌اش در ارتباط با بازداشت دوست و همکارش مریم مجد بوده باشد.


هیچ نظری موجود نیست: